سخن آغازين

سخن آغازين

 

1. سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام كه از شأن و مرتبه خاصى در ميان مسلمانان برخوردار است،مهم‏ترين حادثه جانسوز ماه جارى است. فاطمه عليهاالسلام؛ دختر خاتم انبياى الهى، همسر على عليه‏السلام، جانشين پيامبر واولين امام شيعيان و مادر ائمّه اطهار عليهم‏السلام. به بيانى ساده، در اطراف وى بهترين خلق عالم گرد آمده‏اند و مسيرىبس روشن از ايشان بر جاى مانده است. عمر كوتاه ايشان مانع از تأثيرگذارى بر حركت اسلام و امت اسلامىنگرديد و زندگى و دفاع او از حريم ولايت، الگو و سرمشقى است براى تمامى مسلمانان.

     2. ارديبهشت ماه، ماه حكمت، علم و دانش محسوب مى‏گردد. روز معلم و پاسداشت فيلسوف وانديشمند بزرگ استاد شهيد مرتضى مطهّرى، برجسته‏ترين مناسبت اين ماه است. اما در كنار اين مناسبتويژه، روز بزرگداشت شيخ بهائى، روز بزرگداشت شيخ صدوق، روز بزرگداشت شيخ كلينى، روز بزرگداشتحكيم ابوالقاسم فردوسى و روز بزرگداشت عمر خيام هم در همين ماه ديده شده كه همگى حكايت ازبزرگداشت مقام علم، عالم، انديشه و انديشوران در اين ماه مى‏باشد.

     3. نگاه سلبى ابن‏ميمون مشهورترين الهى‏دان يهودى نسبت به شناخت خدا و نيز اتخاذ رويكردى مشابهتوسط قاضى سعيد قمى بار ديگر در اين شماره مورد توجه واقع شده و نكته‏اى هستى‏شناختى مبنى بر تباينتام ميان خالق و مخلوق به عنوان مبناى اين حكم معرفت‏شناختى مطرح گرديده است.

     4. اكنون كه در آستانه خردادماه، ماه ارتحال رهبر كبير انقلاب اسلامى و بنيانگذار جمهورى اسلامى ايرانحضرت امام خمينى قدس‏سره هستيم، بررسى يكى از نگرش‏هاى الهياتى و عرفانى ايشان ما را بيشتر به ابعاد مختلفعلمى اين شخصيت عظيم رهنمون مى‏گردد و شناخت بيشترى به مخاطبان راجع به انديشه‏هاى وى ارائهمى‏دهد. مقاله «توحيد عينى از منظر امام خمينى قدس‏سره» متكفل اين مهم در اين شماره مى‏باشد.

     5. مقوله عصمت، تاكنون محور مباحثات و گفت‏وگوهاى فراوانى در تمامى سطوح مردم و انديشوران قرارگرفته است. در همين زمينه، نگاه قرآن كريم به مقوله عصمت و ابعاد مختلف آن براى مسلمانان بسيار پرارج وارزش مى‏باشد. مقاله «موهبت عصمت از منظر آيات» اين موضوع را مورد تحقيق قرار داده است و مطالبجذابى در اين راه عرضه مى‏دارد.

     6. موضوع عدل الهى، يكى از جذاب‏ترين مباحث الهياتى و كلامى است. مقاله «عدل الهى و كاركردهاىاجتماعى و فردى آن»، تأثير عدل‏باورى را بر زندگى فردى و اجتماعى آدميان بيان مى‏نمايد.

     7. يكى از مهم‏ترين هجمه‏هايى كه غرب عليه اسلام هميشه روا داشته است، معرفى دين اسلام به عنواندينى مبتنى بر خشونت و شمشير مى‏باشد. مقاله «ارتباط پيامر اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله، با مسيحيان؛ تعامل يا تقابل؟» به اينموضوع پرداخته است.

     8. شيطان‏پرستى و عرفان‏هاى كاذب، نه تنها چالشى در برابر اسلام است، بلكه شايد به جرأت مى‏توانگفت كه غرب خود بيشتر با اين مسئله درگير است و با مشكلات به وجود آمده مواجه مى‏باشد. دو مقاله«شناخت و نقد گروه كليساى شيطان» و «پيامبرى و پيامران مدرن اكنكار» به نظر مى‏رسد مطالب مفيدى را بهعلاقه‏مندان ارائه مى‏كند.

دبير گروه دين‏شناسى