معاشرت

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

اوصاف شيعيان واقعي؛ ادب معاشرت با ديگران

قيمت مقاله الكترونيكي: 
3000تومان

معرفت شماره 264-آذر 1398

آيت‌الله علامه محمدتقي مصباح
چكيده
اين مقاله شرحي است بر كلام نوراني اميرمؤمنان علي علیه السلام دربارة صفات پرهيزگاران و شيعيان واقعي. از ديگر ويژگي‌هاي مؤمنان، اينكه با علم و آگاهي با مردم معاشرت كرده، با مسالمت از آنان جدا شده، سخن مي‌گويند تا بهره‌مند شوند و مي‌پرسند تا بفهمند و علمشان زياد گردد. طبيعي است نخستين ابزار معاشرت، ارتباط كلامي است. مؤمن هم بايد براي اصل معاشرت و هم براي سخن گفتن برنامه و تدبير لازم را داشته باشد. معاشرت با همنوعان، گرايش فطري است كه موجب ترقي و مقام انسان در زندگي اجتماعي مي‌شود. افرادي كه معاشرتي هستند، بيرون‌گرا و افراد گريزان از معاشرت، درون‌گرا هستند. مهم اين است كه قهر و جدايي، ارتباط و معاشرت بايد با انگيزة خدايي صورت گيرد. سخن گفتن نيز بايد با هدف بهره‌مندي، سؤال كردن و براي درك و فهم و افزايش علم و با انگيزه خدايي صورت گيرد.
كليدواژه‌ها: معاشرت، آداب معاشرت، سخن گفتن، پرسش، سخن مؤمن.
 

آداب معاشرت در كلام امام حسن مجتبى عليه‏‌السلام

معرفت سال بيست و يكم ـ شماره 176 ـ مرداد 1391، 51ـ70

نرگس محمدنيا گالشكلامى*
فيض اللّه اكبرى دستك**

چكيده

از آن رو كه توجه و بررسى در زندگى ائمّه اطهار عليهم السلام به عنوان پيشتازان مسير كمال و سالكان حقيقى راه دوست، براى شيعيان متأسى بسيار حايز اهميت است و نيز به دليل آنكه انسان موجودى اجتماعى است و علم به آداب معاشرت در حسن معاشرت او بى تأثير نمى باشد، بررسى كلام آن بزرگواران پيرامون اين مبحث لازم و ضرورى به نظر مى رسد. تحليل مجموعه گفتار امام حسن مجتبى عليه السلام، به عنوان نمونه تمام عيار انسان كامل در باب آداب معاشرت، به طور قطع چراغ فروزانى براى دوست داران وصول به صراط مستقيم مى باشد.
     هدف پژوهش، آشنايى با آداب معاشرت و سازوكارهاى آن در متون دينى با تأكيد بر كلام امام مجتبى عليه السلام است. تلاش در جهت كاربردى كردن آثار و دستاوردهاى حاصل اين تحقيق براى نسل جوان و آگاهى ايشان از «انديشه ناب امام حسن عليه السلام» به عنوان دومين راهبر دينى اين مقاله مى باشد. 

كليدواژه ها: آداب، معاشرت، كلام، امام مجتبى عليه السلام، ائمّه اطهار عليهم السلام، اجتماعى، اخلاق.

سال انتشار: 
21
شماره مجله: 
176
شماره صفحه: 
51
محتوای تغذیه