ياد خدا

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

جستارى در حقيقت لذت و نيازمندى‏ هاى انسان

سال بيست و سوم ـ شماره 201- شهريور 1393 (ويژه فلسفه اخلاق)

آيت‏ اللّه علّامه محمدتقى مصباح

چكيده

اين مقال شرحى است بر مناجات ذاكرين امام سجاد عليه‏السلام، پيرامون حقيقت لذت و نيازمندى‏هاى انسان. بى‏شك انسان به حسب قواى گوناگون خود، داراى لذت‏هاى متفاوت است و اين لذايذ به مرور در طول زندگى انسان ظهور و بروز دارد؛ زيرا همزمان با رشد كودك، نيازهاى جديدى ايجاد و متناسب با آن لذتى پديد مى‏آيد. لذايذ گاهى مادى و گاهى غيرمادى و معنوى است. اين لذايذ از طريق دلبستگى و وابستگى انسان به آنها پديد مى‏آيد.

اولياى الهى، و كسانى كه روحشان از دلبستگى ‏هاى مادى رها شده است، به مرحله‏اى مى‏رسند كه پى‏جويى هر لذتى را جز لذت ياد خدا، براى خود خسران و گناه دانسته، از آن استغفار مى‏ كنند. ازاين‏رو، از كارى جز ذكر و ياد خدا لذت نمى‏برند.

 

كليدواژه‏ها: لذت، ياد خدا، احساس لذت، اقسام نيازها، دلبستگى به خدا.

 

سال انتشار: 
23
شماره مجله: 
201
شماره صفحه: 
5

خاستگاه ذكر خدا و عوامل تقويت‏ كننده آن

سال بيست و سوم ـ شماره 199 (ويژه جامعه‏ شناسى)

آيت‏اللّه علّامه محمدتقى مصباح
چكيده
«ذكر» به‏ معناى توجه مجدد به چيزى است كه انسان به آن علم و معرفت دارد، اما اكنون از آن غافل شده است. اين يادكرد و ذكر، از كاركردهاى قلب آدمى است. قلب قوه‏اى است كه مركز ادراكات عواطف و احساسات انسانى است. يادكرد، گاهى امرى غيراختيارى در انسان است و اگر انسان هم بخواهد چيزى را از ياد ببرد، باز هم فراموشش نمى‏كند.
     درجه يادكرد ما از دانسته‏ ها، بستگى به درجه محبت و نفرت ما از آنها دارد. اگر تعلق‏ خاطر، محبت و يا نفرت ما از چيزى عادى باشد، خيلى زود آن را فراموش مى‏ كنيم، اما اگر محبت و نفرت ما از چيزى شديد باشد، همواره در خاطره باقى مى‏ ماند. ازاين‏رو، ايمان و محبت اندك ما نسبت به خدا، ما را به فراموشى و غفلت از حضرت بارى‏ تعالى سوق مى‏دهد. اما ايمان و محبت زياد، هرگز هيچ عامل نمى‏ تواند موجب غفلت ياد خدا در ما شود.
     بندگان مخلص خدا، كه پيوسته ياد خدا هستند، اگر هم عاملى موجب غفلت آنان از خدا شود، خداى سبحان وسائلى را فراهم مى‏ كند كه از آنان غفلت درآيند و متوجه معبودشان شوند.
كليدواژه ‏ها: محبت، ياد خدا، محبت خدا، راه‏هاى تقويت ياد خدا.

 

سال انتشار: 
23
شماره مجله: 
199
شماره صفحه: 
9

جايگاه و عظمت ذكر خدا

سال بيست و سوم ـ شماره 198 (ويژه جامعه‏ شناسى)

آيت‏اللّه علّامه محمدتقى مصباح
چكيده
ذكر و ياد خداى متعال، شامل ذكر لفظى و ذكر قلبى است و هر دو موجب شناخت و معرفت بيشتر خداى متعال مى‏شود. شناخت افراد از خداى متعال، داراى مراتب گوناگون است. هرچه معرفت انسان نسبت به خدا، اسماء و صفات الهى بيشتر و عميق‏تر باشد، ياد او نيز عميق‏تر و گسترده‏تر خواهد بود.
 اگر درصدديم كه حقيقتا ياد خدا را در دل زنده كنيم و به‏معناى واقعى آن توجه نموده، بايد معرفت خويش را نسبت به خداى متعال افزون كنيم، بايد زمينه آلودگى ذهن و زبان خود را از بين ببريم و از بسيارى از رذايل اخلاقى، به‏ويژه زبانى به‏دور باشيم تا بتوانيم به خداى متعال تقرب جوييم.

كليدواژه‏ ها: ياد خدا، ذكر، ذكر زبانى، ذكر قلبى، معرفت.

سال انتشار: 
23
شماره مجله: 
198
شماره صفحه: 
7
محتوای تغذیه