اميرمؤمنان علی علیه السلام

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

راز برهانی امتناع ایرانیان از کوفی‌گری ‌خوارج‌مآب

قيمت مقاله الكترونيكي: 
3000تومان

علي‌نقی ذبیح‌زاده / استادیار گروه تاريخ و تمدن اسلامي و عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم    zabihzade@gmail.com 
دريافت: 06/11/99                    پذيرش: 26/03/1400
چکيده
یکی از پرسش‌های اساسی در مقایسه بین کوفیان و ایرانیان این است که ایرانیان با چه پشتوانه‌های نظری پس از پیروزی انقلاب اسلامی دچار لغزش‌ها و نافرمانی‌های مدنی، همسان کوفیان خوارج‌مآب بر ضد رهبری ولايی نگردیده و از آن امتناع کردند؟ در این مقاله با شیوه توصیفی ـ تحلیلی، با مرور تاریخی نافرمانی‌های مدنی خوارج (محکمه) و کوفیان خوارج‌مآب در برابر اميرمؤمنان علی علیه السلام، به تشریح ولایت مطلقه الهیه حضرت امیر علیه السلام در ابعاد معنوی یا عرفانی، سیاسی، قضايی، دینی و مذهبی برآمده از متن اسلام، پرداخته شده و در یک مطالعه تطبیقی و با ارائه اسناد، به ریشه‌های کلامی این ناهنجاری‌های سیاسی یا انحطاط مبانی نظری خوارج و کوفیان خوارج‌مآب، و به‌عبارتی فقدان باورشان در ابعاد ولایت‌های یادشده حضرت امیر علیه السلام، به‌عنوان راز نافرمانی مدنی آنان در برابر امام علیه السلام و در نقطه مقابل، وجود اعتقادات ولايی ایرانیان در برابر ولی امر، اعم از امام معصوم علیه السلام یا فقیه جامع‌الشرايط، به‌عنوان راز امتناعشان از تکرار عصیان کوفیانۀ خوارج‌مآب مطرح گردید.
کلیدواژه‌ها: نافرمانی‌های مدنی، خوارج، کوفیان، اميرمؤمنان علی علیه السلام، ولایت، مظلومیت.
 

سال انتشار: 
1400
شماره مجله: 
284
شماره صفحه: 
43
صفحه شروع مقاله: 
43
صفحه پایان مقاله: 
56

حقوق مخالفان سیاسی با عنایت به سیرۀ حکومتی اميرمؤمنان علی علیه السلام و بازتاب آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

قيمت مقاله الكترونيكي: 
3000تومان

* فاطمه قدرتی / استادیار گروه الهيات دانشگاه یاسوج    f.ghodrati@yu.ac.ir
مهدی سعیدی / دانشجوی دکتری فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه یاسوج    mehdi_saeedi@ut.ac.ir
دريافت: 29/10/99                    پذيرش: 10/02/1400
چکيده
یکی از وظایف حاکمان جامعه اسلامی برخورد و موضع‌گیری مناسب در قبال مخالفان سیاسی است. دوران کوتاه حکومت اميرمؤمنان علی علیه السلام به خاطر شرایط خاص حاکم بر جامعه آن روز، سرشار از مشکلات و مسائلی بود که مخالفان سیاسی آن حضرت، صحنه‌گردان اصلی آن بودند؛ به‌گونه‌اي‌که بخش اعظم خلافت ایشان، به ‌مواجهه با این گروه‌ها اختصاص داشت. هدف این نوشتار ارائۀ الگویی منطبق بر سبک برخورد امام علیه السلام با آنان در موقعیت‌های مختلف بوده که ضمن احترام و به رسمیت شناختن حقوق مخالفان و رعایت اصول مهم حکومت‌داری همواره سعی در هدایت و بازگرداندن آنان به آغوش جامعه داشته‌اند. در این پژوهش سعی شده با بررسی توصیفی و تحلیل محتوای مضمونیِ منابع مهم تاریخی و به‌طور خاص، سیره عملی امام علیه السلام، از دیدگاه حقوقی به مسئله نگریسته شود و مخالفت سیاسی، اختلاف عقیده و انتقاد از آیین حکومت داری به‌عنوان یک حق در نظر گرفته شود؛ نه اینکه جرم تلقی گردد. ضمن اینکه حقوق مخالفان سیاسی در قانون اساسی ایران و اکثر کشورها به رسمیت شناخته‌ شده است.
كليدواژه‌ها: مخالفان سیاسی، سیره حکومتی، حقوق، اميرمؤمنان علی علیه السلام، قانون اساسی.
 

سال انتشار: 
1400
شماره مجله: 
283
شماره صفحه: 
11
صفحه شروع مقاله: 
11
صفحه پایان مقاله: 
23

اصول مواجهه با دشمن از منظر نهج‌البلاغه

قيمت مقاله الكترونيكي: 
3000تومان

حفیظ‌الله فولادی/ استادیار گروه جامعه‌شناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه    hfooladi@rihu.ac.ir
محمد نوحي / کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی علوم ارتباطات اجتماعي دانشگاه صدا و سيما     mnoohi1366@gmail.com
دريافت: 19/09/98                    پذيرش: 25/01/99
چکيده

سال انتشار: 
1399
شماره مجله: 
270
شماره صفحه: 
9
صفحه شروع مقاله: 
9
صفحه پایان مقاله: 
18
محتوای تغذیه