محمدرضا جواهري

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

منشأ ناكامي غربي‌ها در تحليل انقلاب اسلامي ايران

منشأ ناكامي غربي‌ها در تحليل انقلاب اسلامي ايران

محمّدرضا جواهري

 

مقدّمه

انقلاب اسلامي ايران به عنوان مهم ترين و بزرگ ترين پديده سياسي و اجتماعي آخر قرن چهاردهم هجري قمري و رُبع آخر قرن بيستم ميلادي، در طي قريب به سه دهه حيات و پايداري، همواره مورد توجه پژوهشگران و دانشمندان، متخصصان علوم سياسي و كارشناسان علوم اجتماعي و جامعه شناسان و علاقه مندان به تحليل انقلاب ها، قرار داشته است. اين انقلاب عرصه جديدي براي آزمون و ارزيابي فرضيه‌ها و نظريه‌هاي مرسوم و رايج در علوم سياسي، علوم اجتماعي و جامعه شناسي فراهم آورد. روشن است كه فرضيه‌هاي كهنه و رايج كه براي تحليل انقلاب‌هاي مدرن غيرمذهبي و ضدمذهبي ارائه شده، توانايي تحليل اين پديده منحصر به فرد و استثنايي و بي نظير را ندارند; چرا كه يك انقلاب مذهبي را نمي توان با معيارهاي كاملا غيرمذهبي تحليل كرد. متدلوژي متداول در غرب و شرق، كه آلوده به سكولاريزم و لائيزم است، به هيچ وجه توانايي تحليل انقلاب اسلامي ايران را نداشته و نخواهد داشت; تحولات دو جامعه متفاوت با زيربناهاي مختلف، بلكه متضاد را نمي توان با كمك روش‌ها و معيارهاي ثابت و يكسان تفسير و تحليل كرد. متأسفانه علي رغم تفاوت‌هاي بنيادي و ماهوي تاريخ و فرهنگ و تمدّن جهان اسلام و ايران اسلامي با تاريخ و فرهنگ و تمدّن غرب و كشورهايي نظير فرانسه، روسيه، چين، كوبا و نيكاراگوئه، باز هم تحوّلات تاريخي، اجتماعي و سياسي جهان اسلام بر اساس همان معيارها و ضوابط و روش‌هاي خاص تحولات دنياي غرب مورد مطالعه قرار مي گيرند. اين كار، چه توسط مستشرقان و خاورشناسان و كارشناسان غربي صورت گيرد و چه دانشمندان و مفسّران مسلمانِ مرعوب و غربزده، گمراه كننده است و آنان را از شناخت واقعيت‌ها و حقايق باز مي دارد.

سال انتشار: 
14
شماره مجله: 
98
شماره صفحه: 
83

فضايل و امتيازات شاعر اهل بيت(عليهم السلام)

سال هفدهم ـ شماره 129ـ شهريور 1387ـ 83ـ 75

محمّدرضا جواهرى*

چكيده

سرودن شعر هنر كلامى است كه داراى آثار مثبت و سازنده فراوانى است. ائمّه اطهار : پيش گامان شعر حكيمانه بوده اند: در مواردى براى بيان حقايق،گاهى در قالب مواعظ، و گاهى نيز در ستايش مكارم اخلاقى و نكوهش رذايل، شعر مى سرودند. هنر شعر سرودن به برخى از شيعيان نيز عطا شده است. شعر دينى و مذهبى، با بهره گيرى از وحى الهى، گفتار و رفتار پيامبر اسلام و اهل بيت : شعرى پايدار و جاويدان خواهد بود؛ چون از شريعت جاويدان و ابدى اسلام الهام گرفته است. شاعر اهل بيت : با يادآورى فضايل و تعظيم شعائر الهى، عموم مردم را به الگوگيرى از بزرگان دين فرا مى خواند و با هنر ماندگار شعر، محبت اين چهره هاى ماندگار الهى را در دل انسان ها جاى مى دهد. به همين دليل، امامان معصوم : از شاعران اهل بيت : ستايش مى كردند.

كليدواژه ها : شعر، حكمت، اهل بيت :، تعهّد، گريه، صله.


سال انتشار: 
17
شماره مجله: 
129
شماره صفحه: 
75

حكم اهانت به مسيح در سنّت مسيحيت

حكم اهانت به مسيح در سنّت مسيحيت

محمّدرضا جواهري
(دانش‌آموخته حوزه علميه و دكتري فقه و مباني حقوق اسلامي)

چكيده

هدف از اين پژوهش استنباط حكم شرعي «اهانت» به بزرگ‌ترين شخصيت دين مسيحيت، حضرت عيسي مسيح ـ علي نبينا و آله و عليه‌السلام ـ از درون «سنّت مسيحيت» است. در اين زمينه، نخست ارزش و اهميت «سنّت» در بين مذاهب مسيحي و ديدگاه كاتوليك‌ها درباره استمرار و تداوم سنّت بررسي مي‌گردد و به دنبال آن، نظريه «خطاناپذيري» پاپ و دلايل قدرت و حق تشريع كليسا و پاپ تبيين مي‌شود و سپس حكم اهانت به حضرت عيسي عليه‌السلام از درون سنّت مسيحي و فتاواي پاپ استنباط خواهد شد. در پايان، حكم اهانت به رسولان مسيح و مجازات توهين به پاپ و همچنين احكام و كيفرهاي دادگاه تفتيش عقايد كليساي رومي به دليل نقشي كه در كشف حكم اهانت به مسيح عليه‌السلام بر اساس سنّت مسيحيت دارد، شناسايي و بررسي مي‌شود.

كليدواژه‌ها: سنّت، اهانت، پاپ، كليسا، حكم.

سال انتشار: 
16
شماره مجله: 
120
شماره صفحه: 
95

نهضت اسلامي جنگل; عوامل شكست و عبرتها

نهضت اسلامي جنگل; عوامل شكست و عبرتها

محمّدرضا جواهري

(دانش آموخته حوزه علميه، دكتري فقه و مباني حقوق اسلامي)

چكيده

نهضت اسلامي جنگل، يكي از نهضتهاي ضداستبدادي و ضداستعماري تاريخ معاصر است كه در سال 1293 ش (1333 ق / 1915م) آغاز و به مدت هفت سال ادامه يافت. رهبر، كارگردان، و شخص اول نهضت جنگل، شهيد ميرزا كوچكخان جنگلي است كه يك روحاني روشنفكر، آگاه، مبارز و فداكار بود. نويسنده معتقد است كه ميرزا كوچكخان، فرزند حوزه علميه شيعه بوده و در اين پايگاه ديني تربيت شده است. همين عنصر مهم، نقشي حياتي در «اسلامي بودن نهضت او»، «تقيّد به فرايض ديني و اخلاق اسلامي»، «دوري از فساد روشنفكرنمايان»، «مبارزه با انگليس و شوروي كمونيستي»، «صداقت سياسي»، «ستيز با كفّار»، «همراهي با قرآن»، «توكل بر خدا»، «تكيه بر شعارهاي قرآني»، «استبداد و استعمارستيزي» و «زهد و قناعت» سردار جنگل داشته است.

كليد واژهها: نهضت جنگل، بلشويكها، كمونيستها، فرصتطلبان، استبداد داخلي، استعمار خارجي.

سال انتشار: 
16
شماره مجله: 
114
شماره صفحه: 
167

سلمان فارسى صحابى پيامبر اعظم(صلى الله عليه وآله) در يك نگاه

سلمان فارسى صحابى پيامبر اعظم(صلى الله عليه وآله)
در يك نگاه

محمّدرضا جواهرى

چكيده

سلمان فارسى معجزه مكتب تربيتى رسول اعظم(صلى الله عليه وآله) است. سلمان با راهنمايى پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) و اميرالمؤمنين على بن ابى طالب(عليه السلام)رشد يافت و به درجه عالى «ايمان» رسيد. وى سرآمد اصحاب پيامبر و شيعه على است و همانندى ندارد.

دقيق ترين و بهترين راه سلمان شناسى، بازشناسى شخصيت سلمان فارسى بر اساس «احاديث» پيامبر اعظم و ائمّه معصومان(عليهم السلام)است. از اين رو، اين نوشتار پس از بيان احاديث پيامبر و امامان(عليهم السلام) درباره سلمان فارسى از منابع حديثى شيعيان، به تفصيل پيام هاى احاديث نبوى موجود در منابع و كتب حديثى اهل سنّت درباره شخصيت سلمان فارسى را گزارش مى كند. از آن رو كه سلمان فارسى يك شخصيت اسلامى و جهانى است، بيان امتيازات و فضايل وى بر اساس منابع شيعه و اهل سنّت، آثار سازنده و مثبت فراوانى دارد كه مى تواند دستمايه تقريب مذاهب اسلامى و وحدت مسلمانان گردد.

سال انتشار: 
15
شماره مجله: 
110
شماره صفحه: 
94

آسيب ها و عبرت هاى نهضت مشروطيت

آسيب ها و عبرت هاى نهضت مشروطيت

محمّدرضا جواهرى

چكيده

تاريخ به حكم قرآن داراى قاعده و ضابطه است و اراده انسان بر تحولات سياسى ـ اجتماعى و پيشرفت و مرگ نهضت ها و انقلاب ها حاكم مى باشد. ارزش هاى اخلاقى و انسانى نقش اصلى و نهايى را در سعادت و كمال جامعه دارد. بنابراين، تاريخ نهضت ها و انقلاب در هر دو بُعد نظرى و عملى بسيار آموزنده است. هدف قرآن در تاريخ نگارى و گزارش رويدادهاى زندگانى ملت هاى پيشين انديشيدن و پند و عبرت گرفتن است. اين نوشتار پس از اشاره به اهميت تاريخ در قرآن، برخى از رهنمودهاى امام على(عليه السلام)در ارزش و اهميت مطالعه و بررسى تاريخ گذشتگان را بيان مى دارد و ضرورت بهره بردارى از تاريخ تحولات سياسى ـ اجتماعى معاصر را يادآورى مى نمايد. سپس با استناد به سخنان امام خمينى(قدس سره)، اهميت و لزوم مطالعه تاريخ نهضت مشروطيت و درك درس هاى آنان را ثابت مى كند. در ادامه، پس از توضيح اهميت آسيب شناسى نهضت مشروطيت، با استفاده از آثار سياسى امام خمينى(قدس سره) و تحليل هاى ايشان در اين باره و نيز بررسى تاريخ مستند مشروطيت، برخى از آسيب ها و آفات اين نهضت را استخراج و تبيين مى نمايد.

سال انتشار: 
15
شماره مجله: 
109
شماره صفحه: 
73
محتوای تغذیه