بهروز يدالله پور

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

تفسير موضوعي از منظر موافقان و مخالفان

بهروز يداللّه پور

مقدّمه

«تفسير موضوعي» عبارت است از: جمع آوري روشمند آيات از سراسر قرآن كه از يك موضوع يا موضوعاتي با يك هدف سخن مي گويند و استخراج نظر قرآن كريم در موضوع موردنظر با دقت و رعايت تمام قراين فهم قرآن و احاطه كامل به تمام آيات.
تفسير موضوعي با اين شيوه خاص، پديده اي جديد است و به تازگي گام در جهان تفسير نهاده است. آنچه در گذشته به اين عنوان انجام شده، حول مجموعه اي از آيات الاحكام و برخي موضوعات خاص بوده كه در برابر خويش مخالفاني نداشته، اما در عصر حاضر، با اين روش تفسيري مخالفت هايي ابراز گرديده است. هر چه كه در مخالفت با تفسير موضوعي پديد آمده، در عصر جديد بوده است.

سال انتشار: 
14
شماره مجله: 
96
شماره صفحه: 
18

سير اصلاحات در حكومت علوي

سير اصلاحات در حكومت علوي

بهروز يدالله پور

مقدّمه

اين مقال، پژوهش در انديشه تابناك امام همام علي بن ابي طالب(عليه السلام)است كه عرصه جولان انديشه بسياري از انديشمندان مسلمان و غيرمسلمان بوده است. ما كه مبناي نظام سياسي مان برگرفته از ساختار حكومتي پيامبر گرامي اسلام(صلي الله عليه وآله) و حضرت اميرالمؤمنين(عليه السلام)است، نياز به تحقيق بيشتر و امعان نظر در شعارها، آرمان ها، اصلاحات و برنامه حكومتي آن حضرت داريم. در اين راستا، به بررسي «سير اصلاحات در حكومت علوي(عليه السلام)» پرداخته، فسادهاي رايج و شايع قبل از حكومت آن حضرت و نيز اصلاحات آن حضرت در ابعاد سياسي، اقتصادي، قضايي و ديني را بررسي خواهيم نمود، از منابع تاريخي شيعه و عامه شواهد متعدد در اين زمينه فراهم، و به گونه اي تلاش خواهيم كرد تا موانع اصلاحات در حكومت علوي(عليه السلام)را بيان كنيم. در پايان، فرجام اصلاحات به رشته تحرير درآمده، و تلاش شده است اين مباحث در يك مقدمه و سه بخش و يك نتيجه مورد بررسي قرار گيرد.

اميد است صاحبان انديشه و اصحاب بصيرت و معرفت، ما را از نقد و نظر بي بهره نگذارند.

سال انتشار: 
15
شماره مجله: 
102
شماره صفحه: 
74
محتوای تغذیه