نعمت

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

تحلیل و بررسی دیدگاه‌ها و آراء مفسران درباره مراد «نعمت» در آیة اکمال

قيمت مقاله الكترونيكي: 
3000تومان
 سال سي‌ و يكم، شماره دوم، پياپي 293، ارديبهشت 1401، ص 31ـ40

نوع مقاله: ترويجي
محسن قاسم‌پور راوندی/ استاد گروه علوم قرآن و حدیث، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران    m.qasempour@atu.ac.ir
فاطمه علایی رحمانی/ دانشیار گروه علوم قرآن وحدیث، دانشکده الهیات دانشگاه الزهراء، تهران، ايران     f.alaee@alzahra.ac.ir
* فهیمه غلامی‌نژاد/ دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث دانشگاه کاشان    fahimeh.gholaminejad@grad.kashanu.ac.ir

سال انتشار: 
1401
شماره مجله: 
293
شماره صفحه: 
31

ضرورت رسيدگى شيعيان به يكديگر

سال بيست و چهارم ـ شماره 213 (ويژه اقتصاد اسلامى)

آيت اللّه علّامه محمدتقى مصباح

چكيده

اين مقاله به شرح و تفسير اوصاف و ويژگى هاى شيعيان واقعى در كلام معصومان عليهم السلام مى پردازد. ازجمله مهم ترين ويژگى كه مى توان به واسطه آن شيعيان واقعى را شناخت، رسيدگى آنان به يكديگر، به ويژه توجه شيعيان به فقرا و رسيدگى به آنان است. همچنين از ديگر ويژگى هاى شيعيان اينكه به قدر نياز و ضرورى از دنيا بهره مى گيرند. ازآنجاكه بندگان خالص خدا، قيامت را باور دارند و نگران فرجام خويش در قيامت هستند، سخت به عبادت و بندگى خدا مشغولند و همه همت آنان فراهم سازى توشه براى آخرت است. نيمه هاى شب سر به آستان ربوبى مى سايند و از ترس عذاب اخروى، زارى مى كنند. گويا مست و مدهوشند كه اين امر ناشى از باور به آخرت و فرجام قيامت است. البته، شيعيان واقعى همواره قدرشناس نعمت هاى بيكرانى هستند كه خداى متعال به ايشان ارزانى داشته است.

كليدواژه ها: نعمت، شيعيان واقعى، آثار بندگى، معادباورى.


سال انتشار: 
24
شماره مجله: 
213
شماره صفحه: 
5

آثار و پيامدهاى گناه در آينه دين و روان شناسى

سال بيست و سوم ـ شماره 205 -دي 1393

محمد زارعى توپخانه[1]

عذرى يارى شريفى[2]

چكيده

هدف پژوهش حاضر بررسى آثار و پيامدهاى گناهان در آينه دين و روان شناسى است. اين تحقيق با استفاده از روش توصيفى ـ تحليلى، سراغ متون دينى و روان شناسى رفته است؛ نقش گناه در نزول بلا را بررسى كرده و به تبيين رابطه بين گناه و نزول بلا پرداخته است تا با آگاهى دادن به مخاطب در زمينه بلاخيز بودن گناه، زمينه دورى از گناه را فراهم آورد. نتايج حاصل از پژوهش نشان مى دهد كه گناه در قالب عناوينى همچون تغيير نعمت، اجابت نكردن دعا، احباط عمل، نقمت، آسيب هاى روانى ـ شخصيتى، كاهش عزت نفس، و كاهش شادكامى، بلا را محقق مى سازد.

كليدواژه ها: گناه، بلا، نعمت، احباط، نقمت، آسيب روانى.[1] كارشناس ارشد روان شناسى خانواده مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى قدس سره. mohammad358z@yahoo.com

[2] دانش آموخته سطح 2 جامعه الزهرا عليهاالسلام.

دريافت: 15/7/92               پذيرش: 25/9/93


سال انتشار: 
23
شماره مجله: 
205
شماره صفحه: 
85

جستارى در ظاهر و باطن رفتار انسان و نعمت‏ هاى الهى*

معرفت سال بيستم ـ شماره 169 ـ دى 1390، 5ـ11

آيت‏ اللّه علّامه محمدتقى مصباح

چكيده

انسان مخلوق خداى متعالى است كه نعمت‏هاى بيكرانى به او اعطا كرده است، نعمت‏هاى مادى و نعمت‏هاى معنوى. شكرگزارى مخلوق در برابر خالق منان، كمترين وظيفه بندگان شايسته خداست. غالبا نعمت‏هاى مادى براى ما جلوه‏گرى مى‏نمايد. اگر بنده شاكرى باشيم، از اين نعمت‏ها خداى متعال شاكريم. در حالى كه نعمت‏هاى معنوى به مراتب مهم‏تر و ارزشمندتر از نعمت‏هاى گذراى مادى است. هرچند ما معمولاً در برابر شكر نعمت‏هاى الهى غافل و يا ناتوانيم، اما اعتراف به ناتوانى از شكر نعمت‏هاى الهى، از جمله سيره حضرات معصومان: است كه ما نيز بايد از اين سيره پيروى كنيم.

كليدواژه‏ها: نعمت، نعمت‏هاى مادى، نعمت‏هاى معنوى.

سال انتشار: 
20
شماره مجله: 
169
شماره صفحه: 
5

اخلاق و عرفان اسلامي

اخلاق و عرفان اسلامي

استاد محمّدتقي مصباح

چكيده

اين مقاله به شرح و تفسير خطبه 102 نهج‏البلاغه مي‏پردازد. در شماره پيشين، استاد به بيان و شرح اوصاف بندگان شايسته خدا از منظر نهج‏البلاغه پرداختند. در اين شماره به شرح اوصاف بدترين بندگان خداي متعال از منظر اميرمؤمنان مي‏پردازد. انسان‏هاي محروم از الطاف، توجه، عنايت و كمك الهي، گرفتار گم‏راهي و انحراف از حق هستند.

كساني كه خداي متعال آنان را به خود وانهد، راهنماي مطمئني نخواهند داشت، شيطان نيز با وسوسه‏هاي خويش آنان را از طريق سعادت دور مي‏سازد و با عمل به فكر و رأي خويش، گمراه مي‏شوند. از اين‏رو، هر انسان مؤمني براي طي طريق حق بايد معارف ناب ديني و اسلامي را از منابع اصيل ديني و عالمان ديني برگيرد.

كليدواژه‏ها: بدترين بندگان، نهج‏البلاغه، اميرمؤمنان، معارف حقيقي، هدايت الهي، نعمت، ظلم و ستم.

سال انتشار: 
18
شماره مجله: 
137
شماره صفحه: 
5

روش تربيتي يادآوري نعمت‏ها

روش تربيتي يادآوري نعمت‏ها

هادي حسين‏خاني ناييني1

چكيده

مشكلات انسان هميشه ناشي از ندانستن نيست، بلكه در موارد بسياري ناشي از غفلت، فراموشي و بي‏توجهي است. بنابراين، يكي از وظايف مربّي تذكر و غفلت‏زدايي از متربّي است و بايد با يادآوري آنچه متربّي مي‏داند، زمينه رفع مشكلات او را فراهم سازد. يكي از ابعاد تذكر، يادآوري نعمت‏هاي الهي است. هدف پژوهش حاضر آن است كه ابعاد گوناگون روش تربيتي يادآوري نعمت‏ها مانند اهميت، انواع و آثار و نتايج آن را مورد بررسي قرار دهد. اين تحقيق توصيفي بوده و به روش كتابخانه‏اي انجام شده است و از آن حاصل مي‏شود كه مربّي آگاه بايد با استفاده از شيوه‏هاي گفتاري، نوشتاري و رفتاري، متربّي خود را متذكر انواع نعمت‏هاي ظاهري و باطني پروردگار نمايد. آثار و نتايج اين روش سودمند تربيتي فراوان است كه از جمله آنها مي‏توان به حمد و شكرگزاري خداوند، عشق و محبت به او، عبادت، تقوا، بازگشت به مسير صحيح، اميدواري و فلاح و رستگاري اشاره كرد.

كليدواژه‏ها: تذكر، نعمت، يادآوري نعمت‏ها، شكر.

سال انتشار: 
17
شماره مجله: 
130
شماره صفحه: 
89
محتوای تغذیه