نعمت‏هاى معنوى

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

جستارى در ظاهر و باطن رفتار انسان و نعمت‏ هاى الهى*

معرفت سال بيستم ـ شماره 169 ـ دى 1390، 5ـ11

آيت‏ اللّه علّامه محمدتقى مصباح

چكيده

انسان مخلوق خداى متعالى است كه نعمت‏هاى بيكرانى به او اعطا كرده است، نعمت‏هاى مادى و نعمت‏هاى معنوى. شكرگزارى مخلوق در برابر خالق منان، كمترين وظيفه بندگان شايسته خداست. غالبا نعمت‏هاى مادى براى ما جلوه‏گرى مى‏نمايد. اگر بنده شاكرى باشيم، از اين نعمت‏ها خداى متعال شاكريم. در حالى كه نعمت‏هاى معنوى به مراتب مهم‏تر و ارزشمندتر از نعمت‏هاى گذراى مادى است. هرچند ما معمولاً در برابر شكر نعمت‏هاى الهى غافل و يا ناتوانيم، اما اعتراف به ناتوانى از شكر نعمت‏هاى الهى، از جمله سيره حضرات معصومان: است كه ما نيز بايد از اين سيره پيروى كنيم.

كليدواژه‏ها: نعمت، نعمت‏هاى مادى، نعمت‏هاى معنوى.

سال انتشار: 
20
شماره مجله: 
169
شماره صفحه: 
5

ضرورت شكرگزارى از نعمت‏هاى معنوى

معرفت سال بيستم ـ شماره 168 ـ آذر 1390، 5ـ11

آيت ‏اللّه علّامه محمّدتقى مصباح

چكيده

شكرگزارى در برابر بركات و نعمت‏هاى مستمر و مداوم الهى، ضرورت و حداقل شرط بندگى الهى است. ما انسان‏ها در برابر بسيارى از نعمت‏هاى الهى ناسپاسيم و حتى به بسيارى از اين نعمت‏هاى الهى توجه نداريم. اگر اندكى تأمّل كنيم و نيك بنگريم، در برابر نعمت‏هاى بيكران الهى ناتوان از شكرگزارى هستيم. اشكال ما اين است كه با بهره‏مندى از هر نعمتى، از ساير نعمت‏هاى الهى غافل مى‏شويم. شايسته است با تمرين و آموزش‏هاى دينى و معنوى درصدد اصلاح اين نقيصه برآييم. از سوى ديگر، اغلب شكرگزارى ما از نعمت‏هاى مادى الهى است و غالبا از وجود نعمت‏هاى معنوى غافليم و هرگز توان شكرگزارى در برابر آنها را نداريم. اين نوشتار به تفصيل به اين موضوع مى‏پردازد.

كليدواژه‏ها: شكرگزارى، نعمت‏هاى مادى، نعمت‏هاى معنوى، ريزش نعمت‏ها، نعمت‏هاى الهى.

سال انتشار: 
20
شماره مجله: 
168
شماره صفحه: 
5
محتوای تغذیه