شكر

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

تبيين جايگاه شكر و قدرداني در آموز‌ه‌هاي اسلامي

قيمت مقاله الكترونيكي: 
3000تومان

سال بيست و ششم ـ شماره 241 (ويژة روان‌شناسي)

 

ابراهيم سالاروند / کارشناسی ارشد روان‌شناسی مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره                                   Salarvand.salarvand@yahoo.com

دريافت: 22/4/96 ـ پذيرش: 18/8/96

 

چکیده

در آموزه‌های اسلامی، قدردانی و شکرگزاری از جایگاه رفیعی برخوردار است، به گونه‌اي که آیات و روایات متعددی در فضلیت و ضرورت آن ذكر شده است. در سال‌های اخیر نیز با ایجاد شاخه «روان‌شناسی مثبت‌نگر» این مهم مطمح‌نظر جدی روان‌شناسان مثبت­گرا واقع شده و تحقیقات نظری و میدانی زیادی به آن اختصاص داده شده است. بر این مبنا، هدف پژوهش حاضر، که به روش «توصیفی - تحلیلی» صورت گرفته، این است که ضمن مقایسة آموزه‌های اسلامی و روان‌شناسی در خصوص قدردانی، عوامل و آثار و نشانگان قدردانی در آموزه­های دینی را تبیین نماید. نتایج نشان مي‌دهد متناسب با بروز یا عدم بروز علل، قدردانی قابل کاهش و یا افزایش است و علاوه بر آثار اخروی، دارای آثار مادی و دنیوی هست و نشانگان آن در سه بعد «شناختی»، «رفتاری» و «هیجانی» قابلیت بروز دارد.

کلیدواژه‌ها: شکر، قدردانی، اسلامی، روان‌شناسی مثبت‌گرا.


 

سال انتشار: 
26
شماره مجله: 
241
شماره صفحه: 
47

روش تربيتي يادآوري نعمت‏ها

روش تربيتي يادآوري نعمت‏ها

هادي حسين‏خاني ناييني1

چكيده

مشكلات انسان هميشه ناشي از ندانستن نيست، بلكه در موارد بسياري ناشي از غفلت، فراموشي و بي‏توجهي است. بنابراين، يكي از وظايف مربّي تذكر و غفلت‏زدايي از متربّي است و بايد با يادآوري آنچه متربّي مي‏داند، زمينه رفع مشكلات او را فراهم سازد. يكي از ابعاد تذكر، يادآوري نعمت‏هاي الهي است. هدف پژوهش حاضر آن است كه ابعاد گوناگون روش تربيتي يادآوري نعمت‏ها مانند اهميت، انواع و آثار و نتايج آن را مورد بررسي قرار دهد. اين تحقيق توصيفي بوده و به روش كتابخانه‏اي انجام شده است و از آن حاصل مي‏شود كه مربّي آگاه بايد با استفاده از شيوه‏هاي گفتاري، نوشتاري و رفتاري، متربّي خود را متذكر انواع نعمت‏هاي ظاهري و باطني پروردگار نمايد. آثار و نتايج اين روش سودمند تربيتي فراوان است كه از جمله آنها مي‏توان به حمد و شكرگزاري خداوند، عشق و محبت به او، عبادت، تقوا، بازگشت به مسير صحيح، اميدواري و فلاح و رستگاري اشاره كرد.

كليدواژه‏ها: تذكر، نعمت، يادآوري نعمت‏ها، شكر.

سال انتشار: 
17
شماره مجله: 
130
شماره صفحه: 
89
محتوای تغذیه