آخرالزمان

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

بررسى تقريبى ـ تطبيقى مسئله مهدويت در «صحيح مسلم»

سال بيست و چهارم ـ شماره 216 (ويژه كلام)

سيدرضى قادرى / دانشجوى دكترى فلسفه اخلاق دانشگاه باقرالعلوم عليه السلام           mohammad.ghadery@yahoo.com

دريافت: 20/3/93               پذيرش: 26/9/93

چكيده

يكى از مؤلفه هاى مهم اعتقادى مسلمانان موضوع امام مهدى (عج) است كه در طول تاريخ، مورد توجه علما و محدثان بوده است. بى شك، توجه به چنين مؤلفه مهمى، كه در ساختار اعتقادى مسلمانان تأثيرى ژرف دارد، بسيار بااهميت است. وجود اين موضوع در صحيح مسلم، كه از معتبرترين منابع اهل سنت است، نشان مى دهد كه اين كتاب در جهات گوناگون به اين مسئله توجه داشته است. برخلاف تصور برخى كه سعى كرده اند «صحيح مسلم» و «صحيح بخارى» را از مباحث مهدوى دور جلوه دهند. مسلم در «صحيح» خود به موضوع خلفاى اثناعشر و نيز حديث ثقلين پرداخته و نيز نشانه هاى ظهور امام مهدى (عج) و برخى از موضوعات مهم آن، مانند نزول حضرت عيسى و قيام سفيانى و خسوف در بيداء را آورده است.

     اين مقاله به روش تحليل ـ توصيفى و نيز با نگاه تقريبى و تطبيقى به اين نكات توجه كرده و سعى نموده است هيچ دخل و تصرفى خارج از فهم و معيارهاى معتبر در بررسى ها و تطبيق اين روايات نداشته باشد تا اين تحليل از سوى ديگران داورى شود و مقبول افتد.

 

كليدواژه ها: مهدى، اثناعشر، خليفه، فتن، آخرالزمان.

 

سال انتشار: 
24
شماره مجله: 
216
شماره صفحه: 
97

تحوّل فرهنگي؛ كليد موفقيت حضرت مهدي عليه‏السلام

تحوّل فرهنگي؛ كليد موفقيت حضرت مهدي عليه‏السلام

سيدمحمّد مرتضوي1

چكيده

در چگونگي قيام حضرت مهدي عليه‏السلام دو نظريه مطرح است:

الف. نظريه‏اي كه در آن قيامْ همراه با كشتار و خون‏ريزي و ايجاد رعب و وحشت براي انسان‏هاست. اين تصوير با روح دين اسلام، كه دين صلح و مهرباني و شريعت آن شريعت سمحه و سهله و پيامبر آن پيامبر رحمت است، سازگاري ندارد.

ب. نظريه تحوّل فرهنگي كه در آن رمز موفقيت امام عليه‏السلام كار فرهنگي است كه توسط آن حضرت و يارانش انجام مي‏گيرد. مسائلي از قبيل رشد عقلي مردم در عصر ظهور، نوع مخالفان امام، اهداف امام، كاركردهاي امام، انتظارات امامان شيعه از قيام حضرت مهدي عليه‏السلام، كشتن رهبران و تقويت‏كنندگان فساد و گم‏راهي، تلاش خستگي‏ناپذير امام و ياران او و گفتمان ادياني، همه از مؤيّدات اين نظريه است.

با توجه به اينكه امام زمان عليه‏السلام به عنوان جانشين رسول خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله و با هدف گسترش دين اسلام قيام مي‏كنند و سيره‏شان همان سيره رسول خدا و ابزار موفقيتشان نيز همان ابزارهاي موفقيت رسول خداست، همان‏گونه كه حركت رسول خدا با تحوّل فرهنگي آغاز شد و گسترش يافت، قيام امام زمان عليه‏السلام نيز با تحوّل فرهنگي آغاز مي‏شود و در سراسر زمين نهادينه خواهد شد. اين مقال با تحقيق در منابع ديني، بر تأييد ديدگاه دوم پرداخته است. روش پژوهشي نيز توصيفي، اسنادي است.

كليدواژه ‏ها: آخرالزمان، ظهور، منجي، تلاش فرهنگي، مقاومت مخالفان.

سال انتشار: 
17
شماره مجله: 
130
شماره صفحه: 
13
محتوای تغذیه