رشد روان‏شناختي

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

نگاهي به نظريه رشد اخلاقي كالبرگ

نگاهي به نظريه رشد اخلاقي كالبرگ

منصور نصيري1

چكيده

اين نبشتار نخست به تبيين اجمالي ديدگاه كالبرگ درباره نحوه تحوّل و رشد اخلاقي مي‏پردازد و سپس نكاتي نقدآميز را در بررسي ديدگاه او بيان مي‏كند. هدف از پژوهش بررسي و نقد ديدگاه كالبرگ درباره رشد اخلاقي با توجه به ديدگاه انديشمندان ديگر مي‏باشد. كالبرگ در تبيين رشد اخلاقي همه افراد، دنباله‏رو پياژه است. ديدگاه پياژه در زمره ديدگاه‏هاي شناختي قرار دارد و از اين منظر، ديدگاه كالبرگ همانند ديدگاه اوست؛ اما تفاوت‏هاي مهمي نيز با ديدگاه وي دارد. كالبرگ رشد اخلاقي را به سنين بالاتر از دوازده سالگي نيز سريان مي دهد. وي رشد اخلاقي انسان‏ها را در شش مرحله طبقه‏بندي مي‏كند و رشد اخلاق را مترتب و موازي با رشد روان‏شناختي آنها مي‏داند. اين تبيين كالبرگ واكنش‏ها و پيامدهاي مختلفي در محافل علمي به دنبال داشته است. از جمله يافته‏هاي پژوهش، نقدهايي است كه در ديدگاه كالبرگ وجود دارد و به آنها كمتر توجه شده است.

كليدواژه ‏ها: رشد اخلاقي، تحوّل اخلاقي، رشد روان‏شناختي، استدلال اخلاقي، مراحل رشد اخلاقي، روان‏شناسي اخلاق، سطوح رشد اخلاقي.

سال انتشار: 
17
شماره مجله: 
132
شماره صفحه: 
125
محتوای تغذیه