اخلاص

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

اوصاف شيعيان واقعي؛ چند مشخصة رفتاري ديگر

قيمت مقاله الكترونيكي: 
3000تومان

سال بيست و هشتم ـ  شماره هفتم، پياپي 262 (ويژة جامعه‌شناسي)

آيت‌الله علامه محمدتقي مصباح
چكيده

در ادامة خطبة پرهيزگاران به روايت نوف بكالي اميرمؤمنان علیه السلام دربارة سه نشانه و ويژگي ديگر شيعة واقعي مي‌فرمايند: «لَا يَدْخُلُ‏ فِي‏ الْأُمُورِ بِجَهْلٍ،‏ وَلَا يَخْرُجُ مِنَ الْحَقِّ بِعَجْزٍ. إِنْ صَمَتَ لَمْ يُعْيِهِ الصَّمْتُ، وَإِنْ نَطَقَ لَمْ يُعْبِهِ اللَّفْظُ، وَإِنْ ضَحِكَ لَمْ يَعْلُ بِهِ صَوْتُهُ»؛ ندانسته به كاري دست نزند و به ‌سبب درماندگي از حق بيرون نشود. اگر سكوت كند، از سكوت خسته نشود و اگر سخن گويد از گفتن درنماند و اگر بخندد، صدايش بلند نشود . از منظر اميرمؤمنان علیه السلام مؤمن راستين و شيعة پرهيزگار با شناخت و آگاهي كارهاي خود را انجام مي‌دهد و از روي ناداني و جهل قدم در راه نمي‌نهد. وي سرسپردة حق است و هيچ عاملي او را از حق بازنمي‌دارد و هنگام حركت در مسير حق استوار و مستحكم است و احساس ناتواني و درماندگي نمي‌كند؛ زیرا رفتار او آگاهانه و سازنده و برخاسته از منطق صحيح است. اگر تشخيص داد سكوت كند، و سكوت را به مصلحت خود و حق يافت، از سكوت‌كردن خسته نمي‌شود. در مقابل، هرگاه سخن‌گفتن را وظيفه و تكليف خود دانست، سخن مي‌گويد و سخن‌گفتن او را ناتوان نمي‌سازد.
كليدواژه‌ها: شيعيان واقعي، رفتار آگاهانه، اختيار و آزادي، سكوت، اخلاص.
 


 

سال انتشار: 
28
شماره مجله: 
262
شماره صفحه: 
5

اخلاق و عرفان اسلامي

اخلاق و عرفان اسلامي

استاد محمّدتقي مصباح

چكيده

اين نوشتار به شرح و تفسير سخنان حضرت علي عليه‏السلام در توصيف بندگان و دوستان خدا مي‏پردازد. آن حضرت در اين بخش از خطبه 87، مهم‏ترين ويژگي مؤمنان و دوستان خداوند متعال را اخلاص و عدالت‏ورزي قلمداد مي‏كنند. اخلاص و نيل به مقام مخلِصين، از طريق رياضت و مجاهدت، خلوص در نيت، سخن و عمل حاصل مي‏شود. مقام مخلَصين، پس از مبارزه با نفس و تحصيل اخلاص در فكر، سخن و رفتار، به بنده برگزيده خدا اعطا مي‏شود. با خلوص عمل، و خودسازي بنده براي خدا، معارف الهي و دين بر قلب بندگان خدا جاري مي‏شود. اهل‏بيت عليهم‏السلام چشمه‏سار معارف الهي بر قلب بندگان مخلص خداوند هستند.

كليدواژه‏ها: اخلاص، عدالت‏ورزي، سعادت اخروي، اهل‏بيت:، عقل، وحي، دوستان خدا.

سال انتشار: 
17
شماره مجله: 
134
شماره صفحه: 
5
محتوای تغذیه