دارودرماني

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

پيش درآمدي بر

پيش درآمدي بر

اختلال فزون كنشي

سيدمصطفي ديانت‏مقدّم1

چكيده

يكي از رايج‏ترين مشكلات رفتاري كودكان و دانش‏آموزان «فزون كنشي» است؛ اختلالي كه بسياري اوقات والدين را مجبور مي‏كند به مراكز مشاوره مراجعه كنند و از مشاور و درمانگر كمك بخواهند. شناسايي اختلال فزون كنشي كار ساده‏اي نيست و نياز به دقت كافي و تجربه فراوان دارد.

امروزه، اين اختلال ـ كه اولين يا دومين اختلال فراوان در دوران كودكي و نوجواني است ـ به دلايل گوناگون مورد توجه روان‏شناسان و روان‏پزشكان قرار گرفته است؛ از جمله: 1. براي بسياري از دانش‏آموزان مشكلات قابل توجهي ايجاد مي‏كند و بر عملكرد شناختي، اجتماعي، هيجاني و خانوادگي آنان و همچنين در بزرگ‏سالي، بر زندگي شغلي و زناشويي آنها تأثير مي‏گذارد. 2. سبب‏شناسي و درمان آن هنوز به طور كامل مشخص نشده است. 3. شناخت بهتر آن به شناخت بهتر بسياري ديگر از اختلالات مشابه همچون اختلال سلوك و ناتواني يادگيري كمك مي‏كند.

اين نوشتار كه به روش كتابخانه‏اي انجام شده، بر آن است تا تصويري نسبتا روشن از ماهيت، ويژگي‏ها، علل فزون كنشي و برخي مباحث مربوط به آن ارائه دهد و همچنين به بعضي از روش‏هاي درمان آن اشاره نمايد.

كليدواژه‏ها: فزون كنشي، كم‏توجهي، برانگيختگي، تكانشگري، دارودرماني، درمان‏هاي روان‏شناختي.

سال انتشار: 
17
شماره مجله: 
135
شماره صفحه: 
103
محتوای تغذیه