انتظار

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

مهدويت در انديشه صادق آل محمد (ص)

معرفت سال بيست و يكم ـ شماره 178 ـ مهر 1391، 53ـ69

محمدحسين فارياب*

چكيده

اعتقاد به ظهور منجى ـ كه در هندسه معرفتى مسلمانان از آن به «مهدى» ياد مى شود ـ از باورهاى مشترك ميان اديان آسمانى است. پيشوايان حقيقى دين مبين اسلام از زمان صدر اسلام به تبيين مسئله مهدويت پرداخته و بدين ترتيب، كمك شايانى به شيعيان در دوران غيبت امام عصر عليه السلام كرده اند.

     اين نوشتار بر آن است تا مسئله مهدويت را با روش نقلى و تا تمركز بر سخنان امام صادق عليه السلام واكاوى كرده، در اختيار شيعيان و رهروان مكتب تشيع قرار دهد. بر اساس مهم ترين يافته هاى اين تحقيق، دوران امام صادق عليه السلام به دليل ويژگى هاى خاص تاريخى مجال بيشترى براى تبيين اين مسئله فراهم نموده است، تا آنجا كه جزئى ترين مسائل مربوط به مهدويت در اين دوران بيان شده، وظايف منتظران در عصر غيبت، حوادث آخرالزمان، اتفاقات قيام تا استقرار حكومت و... نيز از تبيين آن حضرت دور نمانده است.

 

كليدواژه ها: مهدويت، انتظار، امام صادق عليه السلام، علايم ظهور، حكومت مهدوى.

سال انتشار: 
21
شماره مجله: 
178
شماره صفحه: 
53

واكاوى شاخصه‏ هاى الگوى خانواده منتظر

معرفت سال بيست و يكم ـ شماره 176 ـ مرداد 1391، 71ـ84

مريم نجفى ليوارى*
نرگس محمدنيا گالشكلامى**

چكيده

از آنجا كه «انتظار» از مهم ترين مقوله هاى دينى در تشيع محسوب مى شود و نيز ترويج فرهنگ انتظار در خانواده ها نقش مهمى در تربيت دينى جامعه اسلامى دارد، واكاوى مشخصه هاى الگوى خانواده منتظر مى تواند در التزام عملى بُعد موعود باورى نقش بسزايى داشته باشد.
بدين سان، نسل جوان و نوجوان با مبحث امامت، ولايت، موعود و مهدويت آشنا شده و از آسيب هاى آن آگاهى مى يابند. فرهنگ انتظار مى تواند در نهاد خانواده تقويت گردد. شاخصه هاى الگوى چنين خانواده اى در پرتو عنايت به فرامين و سيره اهل بيت عليهم السلام تحقق مى يابد و تقويت موعودباورى و توجه خاص به امر خودسازى در خانواده به موازات تربيت دينى فرزندان نقش مهمى در تبديل اين پايگاه مقدس به خانواده منتظر خواهد داشت. 

كليدواژه ها: خانواده منتظر، انتظار، حضرت مهدى (عج)، مهدويت، دين، تربيت.

سال انتشار: 
21
شماره مجله: 
176
شماره صفحه: 
71
محتوای تغذیه