نعمت‏هاى بهشتى

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

عبادت و آخرت‏طلبى شيعيان واقعى

سال بيست و ششم ـ شماره 233 (ويژه حقوق)

آيت اللّه علامه محمدتقى مصباح

 

چكيده

اين مقاله شرحى است بر اوصاف شيعيان واقعى در كلام اميرمؤمنان على عليه السلام. بيان ويژگى هاى شيعيان موجب تشويق، ايجاد انگيزه در ميان آنان براى كسب مقامات معنوى است. روش تربيتى قرآن كريم و سيره اهل بيت عليهم السلام بر اين اصل استوار است كه در تربيت مردم و دعوت آنان به بندگى و عبادت خدا، سطوح گوناگون معرفت را لحاظ مى كنند. براى ايجاد انگيزه در كودكى با دادن وعده هاى مادى، در نوجوانى و با رشد و افزايش معرفت، بيان نتايج دنيوى عبادت و اعمال خير و با كامل تر شدن عقل انسانى، ثواب اخروى معيار تشويق و ايجاد انگيزه است. انسان براساس فطرت خويش تجارت پيشه و سودگراست. حتى وقتى بندگى خدا هم مى كند، توجه به پاداش و سود دارد كه قرار است در قبال آن دريافت كند. اما شيعيان واقعى و مؤمنان فرجام انديش در قبال تحمل مرارت، سختى ها و اطاعت و بندگى خدا و چشم پوشى از لذايذ دنيا آسايش ابدى و جاودانه را انتظار مى كشند. اين معامله سرشار از سود است و در قبال سود اندك ديگر، قابل قياس نيست.

 

كليدواژه ها: عبادت، آخرت طلبى، انگيزه، پاداش، بهشت.


سال انتشار: 
26
شماره مجله: 
233
شماره صفحه: 
5

پيشگامان مسير قرب الهى (2)*

معرفت سال بيست و يكم ـ شماره 173 ـ ارديبهشت 1391، 5ـ10

پيشگامان مسير قرب الهى (2)*

آيت‏اللّه علّامه محمدتقى مصباح

چكيده

اين مقاله شرحى است بر «مناجات‏المريدين» امام سجاد عليه‏السلام. ادعيه مأثور از حضرات معصومان عليهم‏السلام و نيز بيانات قرآنى، براى رعايت افق فهم مردم، از تمثيل، استعارات و زبان مردم بهره برده‏اند تا نعمت‏هاى دنيوى و اخروى را براى آنان ملموس و عينى جلوه نمايند. هرچند ما اطلاعى از ادعيه حضرات معصومان عليهم‏السلام در خلوت با خداى خود نداريم، اما ادعيه‏اى كه از آنان نقل شده و جنبه تعليمى براى ما دارند، رعايت افق فهم مردم به خوبى در آنها رعايت شده است. از اين‏رو، نعمت‏هاى بهشتى به زبان عاميانه مردم به زيبايى هرچه تمام‏تر معرفى شده‏اند.

كليدواژه‏ها: قرب، قرب الهى، كمال انسانى، نعمت‏هاى بهشتى، مناجات.

سال انتشار: 
21
شماره مجله: 
173
شماره صفحه: 
5
محتوای تغذیه