انس با خدا

strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in D:\WebSites\nashriyat.ir\modules\views\modules\node\views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

انس با خدا و پرهيز از غفلت

قيمت مقاله الكترونيكي: 
3000تومان

سال بيست و هشتم ـ شماره اول، پياپي 256 (ويژة اخلاق)

آيت‌الله علامه محمدتقي مصباح
چكيده
اين متن شرح و بررسي صفات و نشانه‌هاي مؤمن راستين و شيعة واقعي و پرهيزکار در كلام اميرمؤمنان علي علیه السلام است. آن حضرت يكي ديگر از نشانه‌هاي مؤمنان را اين‌گونه معرفي مي‌كنند: «إِنْ كَانَ بَيْنَ الْغَافِلِينَ كُتِبَ فِي الذَّاكِرِينَ وَ إِنْ‏ كَانَ‏ مَعَ‏ الذَّاكِرِينَ‏ لَمْ يُكْتَبْ مِنَ الْغَافِلِينَ»؛ اگر در جمع غافلان قرار گيرد، نامش در گروه يادآوران خدا ثبت مي‌شود و اگر در جمع يادآوران خدا باشد، راه غفلت نپويد و نامش در گروه غافلان نوشته نمي‌شود. این ویژگی در فرازهاي پيشين خطبه با تعابير ديگري نيز بيان شده است. اينها همگی دلالت می‌كنند كه شيعة واقعي، همواره به ياد خداست و بر آن تأكيد می‌كنند.    
ازجمله راه‌كارهاي يادكرد خدا، ارتباط با او و آخرت و نيز توجه پيوسته و مستمر مؤمنان راستين به خداي متعال است.
كليدواژه‌ها: انس با خدا، آخرت، ارتباط با خدا، پرهيز از غفلت.


سال انتشار: 
28
شماره مجله: 
256
شماره صفحه: 
5

جايگاه محبت و انس با معبود

معرفت سال بيست و يكم ـ شماره 178 ـ مهر 1391، 5ـ16

آيت اللّه علّامه محمدتقى مصباح

چكيده

اين درس شرحى است بر مناجات محبين امام سجاد عليه السلام. «محبت» به مفهوم خواستنى و دوست داشتنى به كار مى رود و از آثار آن دلدادگى، شيفتگى، دلبستگى و شيدايى است. محبت همواره با لذت در محبوب و تقريب و نزديكى به او همراه است. يعنى دوستى و محبت زمانى محقق مى شود كه لذتى از جانب محبوب به محب برسد. بالاترين لذت ها در محبت به خداست. اگر كسى شيرينى محبت خداوند را چشيد و از لذت محبت او سرشار گرديد، هرگز سراغ جايگزينى براى وى نمى رود؛ يعنى اگر كسى به قرب الهى بار يافت، لحظه اى از قرب الهى خارج نمى شود. راه رسيدن به محبت خدا، ياد او و ياد نعمت هاى بى منت اوست. همچنين با افزايش معرفت انسان به خدا، محبتش نيز به او زياد مى شود.

 

كليدواژه ها: خدا، محبت، محبوب، محب، انس با خدا.

سال انتشار: 
21
شماره مجله: 
178
شماره صفحه: 
5
محتوای تغذیه