سخن آغازین

پيام حماسه ‏اى ديگر!

انتخابات حماسى 12 اسفند مجلس شوراى اسلامى در سال 90، در جمهورى اسلامى ايران براى سى و سومين بار اعلام كرد كه نظام اسلامى و ولايى، ريشه در اعماق جان، دل، اعتقاد و ايمان مردم مسلمان ايران دارد. اين حضور سرشار از شور، شعف و شعور، براى همه دوست و دشمن عبرت‏آميز بود:

1. اولين پيام انتخابات، نوع نگاه مردم به نظام جمهورى اسلامى است. مردم مؤمن به نظام جمهورى اسلامى، به عنوان نظامى ولايى و مردم‏سالار دينى مى‏نگرند. تثبيت جايگاه آن را تثبيت و تقويت نظام اسلامى و اقامه دين، ارزش‏هاى دينى، استقلال، آزادى، امنيت و وحدت ملى و... مى‏دانند. ملت مسلمان و انقلابى ايران اسلامى، انقلاب را متعلق به خود و در انحصار هيچ كس نمى‏دانند و حفاظت از آن را تكليف شرعى خود مى‏دانند. مهم‏ترين هدف مردم از حضور حداكثرى در پاى صندوق‏هاى رأى، استوارى پايه‏هاى نظام اسلامى، ديندارى، ولايت، نظام جمهورى اسلامى و نمايش اراده خود و نظارت بر نهاد قدرت از طريق اين ساختار اسلامى بود.

2. پيام ديگر انتخابات به حرمت‏شكنان، حريم‏شكنان، قانون‏شكنان، و ساختارشكنانى بود كه فتنه سال 88 را طراحى و اجرا كردند و با قانون‏گريزى، همسو، هم‏صدا و با هدايت بيگانگان به رأى مردم تمكين نكردند، و اين انتخابات را به تصريح يا به تلويح تحريم كردند و يا براى شركت در آن شرط و شروط گذاشتند! پيام انتخابات به اين دشمنان و يا دوستان غافل و ناآگاه، قانون‏گرايى بود، به گونه‏اى كه مى‏توان گفت: حضور مردم در پاى صندوق‏هاى رأى، تلاشى بود براى استقرار و تثبيت قانون‏گرايى و موضعى قاطع در مقابل ساختارشكنان و قانون‏شكنان. در 12 اسفند 90، مردم مسلمان ايران، همه دست به دست هم دادند تا شكوه قانون‏گرايى و تثبيت قانون اساسى و اعتماد خود را به نظام اسلامى و ولايت فقيه به نمايش گذارند و نشان دادند كه خواست انقلابى و اسلامى مردم، حركت در مسير تحقق ارزش‏هاى الهى و تثبيت نظام اسلامى است.

3. حضور حماسى و پرشور مردم در 12 اسفند 90، پيامى نيز براى معدود افراد جداشده از مسير مردم، رهبرى و نظام اسلامى داشت كه تلاش مى‏كنند با ايجاد تنش‏هاى سياسى، و ارائه خواسته‏هاى خود به عنوان مطالبات مردمى، مسائل غيراصلى را به جاى مسائل اصلى وانمود كنند و خواسته‏هاى پندارى و غيرواقعى خود را به گفتمان ملى تبديل كنند. مردم مسلمان ايران نشان داد كه گفتمان اصلى اين است كه همه در پى تقويت نظام اسلامى، تثبيت نهادهاى قانونى و اصلاح كارها و روش‏ها، گشودن گره‏ها، تبيين آرمان‏ها و هدف‏ها و تلاش بى‏وقفه براى تحقق آنها، استفاده درست از نيروى عظيم ابتكار، خلّاقيت، انگيزه و ايمان مردم مؤمن و حركت به سمت تحقق آرمان‏هاى متعالى اين نظام، كه همه را به سعادت خواهد رساند، پيدا كنند.

4. از سوى ديگر، حضور حداكثرى مردم مسلمان در حماسه ماندگار 12 اسفند، پيامى هم براى مسئولان داشت كه رأى ما به نظام است. مردم مسلمان از مسئولان خود انتظار دارد كه بر مبناى عقلانيت دينى و در راستاى تعهد به اصول و ارزش‏هاى اسلامى و نوگرايى در روش‏ها، همچنين با به كارگيرى علم و دانش براى تحقق كارآمدى نظام اسلامى و خدمت‏رسانى و عدالت، براى رسيدن به پيشرفت معنوى و مادى همه تلاش خود را به كار بگيرند و از هرگونه خودخواهى‏ها و دور شدن از آرمان نظام اسلامى و مطالبات رهبرى بپرهيزند.

دبير علمى