سخن آغازین

توليد ملى؛ حمايت از كار و سرمايه ايرانى

مقام معظم رهبرى حضرت آيت‏اللّه‏العظمى خامنه‏اى (مدظله‏العالى)، «نقشه راه» سال 1391 را با عنوان «توليد ملى» ترسيم فرمودند. اولويت اول امور و مسائل كشور، باز هم مسئله اقتصاد است. بنابراين، خطِ مقدم جهاد اقتصادى، مشخص‏تر شد و لازم است همه آحاد مردم و همه مسئولان كشور به صورت يك‏پارچه، به كوشش و تلاش در تحقق اين شعار اقدام كنند. بيان چند نكته در اين‏باره ضرورى به نظر مى‏رسد:

1. دشمنى دشمنان با نظام جمهورى اسلامى ايران از چند عامل ناشى مى‏شود كه اسلام ناب محمدى صلى‏الله‏عليه‏و‏آله در اين زمينه مهم‏ترين عامل است. استقلال و عدم وابستگى به ابرقدرت‏ها، الگو شدن براى ساير ملت‏هاى اسلامى و حتى غيراسلامى، اقتدار سياسى، فرهنگى، علمى، امنيتى و نظامى از ديگر عواملى هستند كه رشك حاسدان بين‏المللى را نسبت به جمهورى اسلامى برمى‏انگيزد. تنها عرصه‏اى كه دشمن اميدوار است در آن اقدام مؤثرى عليه نظام و مردم ما انجام دهد، عرصه اقتصادى است.

2. دشمن از هيچ حربه‏اى براى به زانو درآوردن مردم و نظام اسلامى ايران دريغ نمى‏كند: تحميل جنگ هشت ساله، حمايت از منافقين و فتنه‏گران، ترور دانشمندان هسته‏اى، تنها چند نمونه از اين موارد است. آخرين تير تركش آنها، تحريم اقتصادى است. موفقيت در خنثى نمودن اين حيله و مكر دشمن موجب مى‏شود كه مردم و نظام جمهورى اسلامى با اقتدار بيشترى در جهان بروز كنند.

3. خريد كالاى ايرانى به معناى حمايت از كار كارگران زحمت‏كش و مسلمان ايرانى و به معناى حمايت از سرمايه و سرمايه‏گذاران مؤمن ايرانى خواهد بود. لازم است براى تحقق اين امر مهم، ابتدا الگوى مصرف و الگوى خريد مايحتاج زندگى خود را تغيير دهيم و به جاى تبعيت از سبك زندگى غربى، از سبك زندگى اسلامى و ايرانى خود تبعيت كنيم. سبك زندگى غربى بر حداكثر مصرف و حداكثر رفاه بنا شده است كه از ديد اسلامى اسراف و اتراف، مذموم است.

4. الگوى اسلامى ايرانى پيشرفت اقتصادى ايران مبتنى بر اصل «حيات طيبه» است. هدف حكومت اسلامى از تأمين امنيت و رفاه مردم، فراهم شدن بهترين و بيشترين شرايط براى «عبادت و بندگى خدا» است. هدف از تأمين معاش، تضمين معاد است. البته تا تدوين نهايى سند الگوى پيشرفت اسلامى ايرانى، راه زيادى مانده است كه علاوه بر تهيه آن، نيازمند تبليغ، ترويج و اجرايى كردن آن هم هستيم. تغيير ذائقه مردم به سمت كالاهاى ايرانى يك برنامه راهبردى است كه همه از جمله رسانه‏ها و بخصوص صدا و سيما مى‏توانند در اين زمينه بسيار مؤثر باشند.

نتيجه اينكه مقام معظم رهبرى در حال مديريت ميدان مبارزه سياسى و اقتصادى با دشمن است. از آنجا كه دشمن‏شناسى ايشان و آشنايى با فنون و خدعه‏هاى دشمن، زبانزد همگان است، بر همه ما واجب است كه به تبعيت از فرمان ايشان، از خريد بخش زيادى از كالاهاى خارجى صرف‏نظر كنيم، بخصوص كالاهاى مصرفى كه كم‏ارزش يا بى‏ارزش هستند؛ چراكه استقلال و آبادانى كشور در گرو همين امر است. بنابراين، خريد كالاى حتى نامرغوب ايرانى، بهتر از خريد كالاى خارجى است.

دبير علمى علوم سياسى

سال انتشار: 
21
شماره مجله: 
172
شماره صفحه: 
4