بهرة شيعيان هدايتگر و تلاشگر از روزي حلال

  • warning: Missing argument 1 for t(), called in D:\WebSites\nashriyat.ir\themes\tem-nashriyat\upload_attachments.tpl.php on line 15 and defined in D:\WebSites\nashriyat.ir\includes\common.inc on line 936.
  • warning: htmlspecialchars() expects parameter 1 to be string, array given in D:\WebSites\nashriyat.ir\includes\bootstrap.inc on line 862.
قيمت مقاله الكترونيكي: 
3000تومان

سال بيست و هفتم ـ شماره 244 (ويژة کلام)

آيت‌الله علامه محمدتقي مصباح

چكيده

اين مقال به بررسي صفات و نشانه‌هاي پرهيزگاران و شيعيان واقعي در خطبة نوراني اميرمؤمنان† مي‌پردازد، اما چون نقل اين نشانه‌ها در روايت نوف بكالي در بحار‌الانوار مغشوش و خالي از تصحيف و اشتباه نيست، ادامة بحث را در نهج البلاغه و در خطبة همام پي مي‌گيريم. حضرت دربارة ساير نشانه‌هاي شيعيان راستين مي‌فرمايند: «وَ‌طَلَباً فِي‏ حَلَالٍ‏ وَنَشَاطاً فِي هُديً وَتَحَرُّجاً عَنْ طَمَع»‏ (آنان جست‌وجوگر مال حلال‌اند، و در راه هدايت مردم پر‌تحرك و پرتلاش، و از آز و طمع به دورند). شيعيان افزون بر بندگي و عبادت به وظايف اجتماعي خويش نيز مي‌پردازند و براي ادامة حيات خويش در پي كسب روزي حلال هستند، اما هرگز دلبسته به دنيا و حريص به مال دنيا نيستند. به حقوق ديگران تجاوز نمي‌كنند و بيت‌المال را پايمال نمي‌كنند. اين كار و تلاش بسترساز تكامل آنان است.

كليدواژه‌ها: روزي حلال، كار و تلاش، توكل بر خدا، شيعيان.