سرمقاله


سرمقاله

پيامبر اعظم(صلي الله عليه وآله) و رسالت ما

مقام معظّم رهبري (دام ظله العالي) سال 1385 را سال پيامبر اعظم(صلي الله عليه وآله) ناميده اند. دنياي امروز بدين نتيجه رسيده است كه دين و فرهنگ ديني از قاموس حيات بشري محو شدني نيست. بلكه به عكس بشريت متحيّر عصر حاضر، هرچه بيشتر در علم و تكنولوژي پيش مي رود، نيازمندي خود به معرفت و ديانت و معنويت را بيشتر با علم حضوري و شهود باطني مي يابد. از اين رو، تسميه امسال به نام مبارك پيامبر اعظم(صلي الله عليه وآله)، بار ديگر توجه جهانيان را به دين و پيام آسماني اسلام جلب نمود و با همه تلاش هاي مذبوحانه اي كه دشمنان اسلام ـ به ويژه آمريكا و اروپا ـ در توهين و تضعيف شخصيت پيامبر اسلام(صلي الله عليه وآله)انجام دادند، با ابتكار مقام ارجمند ولايت نام و ياد پيامبر اعظم در سرتاسر دنيا مطرح گرديد.

در سال پيامبر اعظم(صلي الله عليه وآله) به نظر مي رسد چندين كار مهم و اساسي ضرورت دارد كه بايستي انجام گيرد:

الف) راه كارهاي وحدت بين مسلمانان جهان مورد بررسي مجدد قرار گيرد و هرچه بيشتر در تحكيم پايه هاي اتحاد و همبستگي مسلمانان جهان كوشش شود.
ب) از حركت ها و كارهايي كه خلاف وحدت و موجب اختلاف و تشتّت بين مسلمانان مي شود جدّاً پرهيز گردد.
ج) قرآن به تمامي زبان هاي زنده دنيا ترجمه و توزيع شود و به سهولت در اختيار علاقه مندان سراسر جهان قرار گيرد.
د) حركت ها و تلاش هاي گسترده و جهاني براي رفع محروميت و فقر اقتصادي در بلاد اسلامي به نام پيامبر اعظم(صلي الله عليه وآله) صورت گيرد.
هـ.) گروه ها و هيأت هاي تبليغي وسيع و گسترده اي به اقصي نقاط جهان اعزام شوند و آموزه هاي اسلام و پيامبر(صلي الله عليه وآله) و قرآن را به گوش جهانيان برسانند.
و) در جمهوري اسلامي ايران، به ويژه سازمان ها و مؤسساتي همچون سازمان تبليغات اسلامي و سازمان فرهنگ و ارتباطات مي توانند با برگزاري همايش هاي بين المللي و دعوت از شخصيت هاي برجسته علمي، سياسي و فرهنگي جهان در داخل و خارج كشور، آنان را با ژرفاي معارف پيامبر اعظم آشنا كنند و بخصوص عمق آموزه هاي اخلاقي و عرفاني موجود در دين مبين اسلام را تبيين كنند.

از آنجا كه مهم ترين چالش موجود براي نظام ما هم اينك، مسئله انرژي هسته اي است، جا دارد در سال پيامبر اعظم(صلي الله عليه وآله) با استفاده از سيره و سنّت پيامبر و اهل بيت(عليهم السلام) ادلّه و شواهد و مباحثي دال بر ضرورت تقويت همه جانبه بنيه اسلام و مسلمانان در برابر كفّار و مشركان استخراج و تبيين شود و اين مسئله از ديدگاه فقه و روايات مورد بحث و بررسي علمي قرار گيرد و براي مردم به خوبي تبيين شود.

و نكته ديگر آنكه چون در سال جاري، انتخابات مهم «مجلس خبرگان رهبري» و «شوراهاي اسلامي» را پيش رو داريم، جا دارد كه انديشمندان و متفكران اسلامي، هر چه بيشتر در تبيين مسئله ولايت، نبوّت عامّه و خاصه، همچنين در رابطه با مسئله «ولايت فقيه» در عصر غيبت به ارائه فكر و نظر بپردازند و در تشريح و توضيح اين مفاهيم بنيادي و اساسي، بخصوص براي نسل جوان تلاش نمايند. ضرورتِ بعثت، ماهيتِ وحي، چيستي دين، لزوم تولّي به ولايت، آثار دينداري، رابطه علم و دين، پاسخ گويي دين به مشكلات بشر در عصر حاضر و مباحثي از اين دست، در سال پيامبر اعظم(صلي الله عليه وآله)بسيار ضروري مي نمايد. اميد است همگان بتوانيم در انجام وظيفه و رسالتي كه بر دوش داريم، موفق باشيم.

انشاء اللّه